Kryptowaluta Bitcoin Cash
On 11 maja, 2021 by redaktorblogowyBitcoin jest najbardziej znaną obecnie kryptowalutą w skali światowej. Jednak z projektu tego w 2017 roku wyodrębniono w wyniku hard fork`a nową kryptowalutę bitcoin cash, wywołując przy tym niemałe kontrowersje.
Table of Contents
ToggleJak powstał bitcoin cash?
Kryptowaluta bitcoin cash jest wynikiem przeprowadzonego w 2017 roku hardforka bitcoina. Jej twórcami są zespoły deweloperów z teamów Bitcoin ABC, Bitcoin XT, Bitcoin Unlimited, Parity Bitcoin, Bitcrust, Bitprim, BTC1, Bcoin oraz nChains. Każda decyzja dotycząca bitcoin cash musi być podejmowana zgodnie przez teamy, ponieważ proces decyzyjny w przypadku tej kryptowaluty jest zdecentralizowany. Dlatego powinien zostać zawarty za każdym razem konsensus pomiędzy wspominanymi zespołami.
W wyniku przeprowadzonego hard forka kryptowaluty bitcoin, powstała oddzielna baza danych – odłam bitcoina, która wprowadziła poprawki. Wydarzenie to nastąpiło w związku z istniejącym rozłamem w grupie deweloperów tworzących dotychczas bitcoina. Uznali oni, że wprowadzenie większego bloku i zwiększenie szybkości sieci jest nie tylko potrzebne, ale i niezbędne. Ci twórcy bitcoina, którzy nie podzielili takiej opinii, rozdzielili się od głównego nurtu kryptowaluty bitcoin.
Części deweloperów nie spodobało się również to, że bitcoin pomimo idei, że ma być szybką formą płatności, generujących niskie koszty, przekształcił się w aktywa inwestycyjne.
Co ciekawe, łańcuchy bitcoina i bitcoin cash od 1 sierpnia 2017 roku są takie same, dlatego każdy, kto posiadał bitcoiny przed wspominaną datą, po rozłamie posiada dokładnie taką samą ilość obu kryptowalut: BTC i BCH.
Konstrukcja bitcoin cash
Bitcoin cash to waluta oparta o technologię peer-to-peer i ma taką samą ideę jak bitcoin. Jej idea jest taka, że w przyszłości ma pełnić funkcję elektronicznej gotówki. Bitcoin cash korzysta w swoim funkcjonowaniu z kilku innowacyjnych rozwiązań:
- Sighash – usprawnione rozwiązanie, chroniące przed kolejnym podziałem łańcucha w wyniku hard forku. Zabezpiecza ono przed wydłużonym czasem potwierdzenia kolejnych bloków, usuwa skalowanie kwadratowe hashowanych podpisów, co zwiększa bezpieczeństwo sieci.
- DAA – to zupełnie nowy algorytm, który dostosowuje algorytm kryptowaluty do hashowania, dzięki czemu górnicy prowadzący mining kryptowaluty mogą dowolnie przełączać się pomiędzy Bitcoin Cash a Bitcoin Legacy, a algorytm automatycznie dostosuje poziom trudności kopania i zabezpieczy przed możliwymi przestojami. Innym zadaniem DAA jest zrównoważenie prędkość hashrate do interwału bloków co 600 sekund, jak i natychmiastowe dopasowywanie trudności wydobycia do mocy obliczeniowej, jaką dysponują górnicy.
- Skalowanie OnChain – w przypadku bitcoin cash skalowalność sieci została podwyższona do bloków do wielkości 8 megabajt, ale można modyfikować je i zwiększyć w przyszłości. Polega to na skalowalności głównego łańcucha bitcoin cash. Od 15 maja 2018 roku zwiększono rozmiar bloków bitcoin cash do 32 MB z perspektywą kolejnych powiększeń.
Na giełdach kryptowalutowych sprzedawane są tokeny BCH bitcoin cash. Maksymalnie ma zostać wydobyte 21 mln tokenów. Obecnie wydobyto już prawie 17 mln monet, a pierwszy blok wykopano 1 sierpnia 2017 roku. Liczba bloków wynosi 516,634. Bitcoin cash można kupić na giełdach kryptowalutowych lub wydobywać przy użyciu koparek, a nagroda za wykopanie bloku wynosi 12,5 BCH.
Sprawdź: Jak zacząć inwestowanie w kryptowalutę Bitcoin?
Czym różni się bitcoin cash od bitcoina?
Obie kryptowaluty – bitcoin i bitcoin cash są do siebie podobne, choć rozdzielono je względem siebie. Czas wykopania bloku w obu przypadkach wynosi 10 m, a algorytm jest taki sam – SHA256. W bitcoin cash zastosowano takie same rozwiązania w sprawach prywatności i dostępu do adresu portfela – kluczy, co w bitcoinie. Natomiast już szybkość potwierdzenia bloków jest szybsza niż w przypadku popularnej kryptowaluty. Trudność kopania BCH jest niższa w porównaniu z bitcoinem, ale do kopania górnicy wykorzystują właściwie te same koparki. W bitcoinie wprowadzono protokół SegWit, a w bitcoinie cash nie i jak do tej pory nie ma takich planów.